Vášeň – to je to magické slovo, ktoré dáva našim životom zmysel. Robiť veci bez vášne je ako jesť špagety bez omáčky – jasné, človek sa naje, ale je to také bohapusté, bez pridanej hodnoty. Chcem tým len povedať, že všetko, čo v živote robíš, musíš robiť s nadšením! Všetko, čoho sa dotkneš a čo v živote dokážeš, by si mal robiť s veľkým odhodlaním a občas sa nechať uniesť – či sa jedná o prácu, koníčky alebo vzťah – kde nie je vášeň, nie je ani cesta ..

Odovzdať sa pre to, čo robíš najradšej, je jedným z najvzácnejších darov, ktorý ti boli daný dňom tvojho narodenia. Ak budeš žiť svoj život naplno a odovzdáš sa jeho nástrahám a radostiam na sto percent, potom všetko, čo dokážeš aj nedokážeš bude mať zmysel. Práca, ktorú robíš ťa musí baviť a napĺňať – pretože každé ráno keď sa zobudíš, mal by si sa tešiť na to, čo príde a čo budeš vo svojej práci robiť. Len tak budeš úspešný v tom čo robíš – keď budeš vášnivý. To isté platí vo vzťahu dvoch ľudí – musíš sa mu odovzdať a až potom budeš môcť zbierať tie sladké plody … Jednoduchšie povedané – miluj a budeš milovaný.

To, ako sa obliekaš a čo robíš, to, ako sa správaš, ako sa dívaš na ľudí, v akom aute jazdíš a čo rád robíš – to všetko o tebe hovorí, aký vlastne si. Vraví sa – sto ľudí sto chutí – každý sme iný a každého baví niečo iné a každého človeka napĺňa niečo iné. Mojou najväčšou vášňou je fotografia a autá, doslova. Hrozne ma baví fotiť všetko, čo sa týka „car culture“ – či sú to zrazy, osobné projekty petrolheadov, výstavy, produkty, či garage tours, každý jeden aspekt má svoje osobitné čaro a ja to proste milujem. Niekto rád cestuje, niekto rád maľuje a iný zas hrá basketbal. Ja topím svoje peniaze v autách a hrozne ma to baví – sadnúť do výsledku vlastného snaženia a predstavy – voziť sa, prezentovať svoj štýl a tešiť sa z každého kilometra, ktorý úspešne a bez poruchy prejdem.

Každý petrolhead má kľúče od auta, ktoré ho charakterizuje – aký je a čo má rád. Dávid je veľmi špecifický typ, nepoznáme sa dlho, ale som nesmierne rád, že som ho spolu s jeho partiou spoznal. Pochádzajú z maličkého mesta na východnom Slovensku, kde dostupnosť dielov a tuningová scéna je takmer nulová, no aj napriek tomu Dávid a jeho parta vytvorili dielo, na ktoré som dokonca aj ja osobne hrdý, aj keď s tým nemám nič spoločné. Teda už mám, pretože som mal tú česť fotiť Dávidovu Hondu Civic EK4 VTI, ktorá široko ďaleko nemá obdoby. Pohodlne sa usaď a prečítaj si Náš príbeh o vášni.

Plnohodnotný článok o tomto projekte si si mohol prečítať v minuloročnom tlačenom čísle Power Magazine, takže dnes sa nebudem venovať technickým veciam nejak obšírne. Faktom však ostáva, že tento Civic prešiel od svojej sériovej podoby neuveriteľný kus cesty, ktorej výsledkom je unikátny projekt nielen na SK/CZ scéne. Pri Civicu totiž platí jedno nepísané pravidlo – ak vieš ako, dokážeš z neho vyžmýkať veľmi veľa (dizajnovo aj performance).[nbsp_tc]

Auto po kúpe prechádzalo postupnými úpravami, ktoré si chalani na čele s Dávidom robili svojpomocne, učili sa za jazdy, no prišiel moment, kedy projekt nabral serióznejšie obrátky. Vtedy Dávid oslovil prešovskú JDM Factory, v tom čase na čele s Gabrielom Diškantom a Martinom Pavlinským, od ktorých domov putoval Maťov perfektne poskladaný motor B16A2 z pamätného Street Killera. Všetko bolo krásne, motor v novej karosérií bežal perfektne, no pre potreby ďalšieho rozvoja bol Dávid nútený urobiť seriózne rozhodnutie ..

Motor von, rozobrať, preskladať a zgenerálkovať – od tohto momentu chalani do motora sypali len tie najfajnovejšie performance diely a k aktuálnemu dňu auto jazdí na ITBčkach a točí cez 9000 ot./min. (na požiadanie dodám spec list) – už len samotný pohľad pod prednú kapotu dáva jasne najavo, že sa tu jedná o seriózny a dlhodobý projekt. Taktiež exteriér naznačuje Dávidov zmysel pre detail a očividný vplyv zahraničnej scény – čierna perla Stairlight Black origo TypeR EK9, karbónové blatníky, podvozok ProSport, zlaté disky ROTA atď … Suma sumárum, jedno úžasné auto.

Budem úprimný a poviem ti, že na fotenie tohto auta som sa nesmierne tešil. Nevedel som síce úplne presne, kde sa to uskutoční, no vedel som ako to chcem urobiť. Už pomerne dlhú dobu totiž sledujem projekt #nightcrawlers, ktorý je tvorený naozaj unikátnymi fotografiami pomocou dlhej expozície a tlejúcich telies. Lepšie povedané – horiacej vaty točenej do kruhu. Tak či onak, v jednú peknú noc som si to vyskúšal a s výsledkom som bol veľmi spokojný a tak som sa rozhodol, že tento prvok použijem pri fotení Dávidovej Hondy, nakoľko auto je pomerne hardcore a nadobudol som pocit, že sa to sem nesmierne hodí.

Keď ma chalani zaviedli do starého autobusárskeho depa, okamžite som vedel, že to je to správne miesto na tento fotoprojekt. Temné a staré – to ja môžem. No ihneď vznikol problém – ako dostať auto dnu bez toho, aby sa prepadlo do jednej zo servisných šácht a zároveň aby bolo schopné prejsť prahom brány – Civic je totiž spustený k zemi celkom výrazne. Kombináciou dosák, kameňov a dlažobných kociek sme auto po pol hodine dostali dnu a Dávidove šoférske skills ho nakoniec zaparkovali presne medzi jamy tak, ako som to chcel.

Fotografie vznikli kombináciou viacerých expozícií spolu so samotnými „ohňami“, pričom fotenie sme skončili takmer presne, keď sa začalo stmievať – zhruba po troch hodinách, už si to presne nepamätám. Dôležité však je, že tento deň dopadol presne tak, ako som si ho v hlave naplánoval a to aj vďaka úžasnej partie okolo Dávida, ktorá sa postarala o tento výnimočný spot a veľmi dôkladne pomáhali pri fotení. Nikto našťastie nezhorel, čiže job done!